Rüyadeha
A B C-Ç D E F G H I-İ J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

Teknolojik Ürünlerin Uyku Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Teknolojik Ürünlerin Uyku Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Teknoloji artık insan hayatının sabit bir parçası haline gelmiş durumda. Yaşadığımız çağda mevcut olan teknolojik gelişmeler sadece bir başlangıç olarak bilim adamlarınca vurgulanmaktadır. Akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, tabet vb. ürünler olmadan insanlar artık gündelik hayatlarını bile devam ettiremeyecek noktaya gelmiş bulunmaktadır.

Teknoloji aynı zamanda gün içerisinde uzun saatler ayrılması gereken uykuya da olumsuz yönde etki edebiliyor. Uykusuz ve huzursuz geçen gecelerin genellikle ilk sorunları arasında teknoloji yer alıyor. Yeni yapılan araştırmalara göre insanların %75’lik kısmının akıllı telefona sahip olduğu ve %90’ının da internet kullanıcısı olduğu ortaya çıkıyor.

Akıllı telefonlarda yer alan alarmlar da insanların artık gündelik hayatının bir parçası haline gelmiş durumdadır. Zaman zaman uyanıp panik içerisinde telefonuna bakan insanlar alarmı kaçıracakları endişesine kapılabiliyorlar. Erteleme özelliği olan alarmlar uyanmayı güçleştirirken aynı zamanda uykunun bölünmesine de sebep olabiliyor. Zil seslerinin rahatsız edici ve yüksek olması da insanların huzursuz bir şekilde uyanabilmesine yol açabiliyor.

Akıllı Telefonlar Uyku Kalitesini Bozuyor

Uyumadan önce bir şeyler izleme alışkanlığı olan kişilerin de uyku kalitesinde bozukluklar ortaya çıkabiliyor. Gece yatmadan önce ekranlardan yayılan radyasyon dalgaları izlerken gözlerinizi şişirmekle kalmıyor uykuya daldıktan sonra da beyninizi olumsuz yönde etkiliyor. Teknolojik aletlerin açık olduğu yatak odalarında veya odalarda uyuduğunuz zaman ertesi gün kendinizi fiziksel olarak yorgun ve halsiz hissederek uyanabilirsiniz.

İnsanlar yatağa girmeden 1 saat kadar önce dizüstü bilgisayarları ve akıllı telefonlarıyla çok fazla vakit geçiriyorlar. Uyumadan önce sosyal medya hesaplarını kontrol eden kişiler de bir hayli fazla. Bu durum uykuya hazırlık aşamasını yok ederek uyku döngüsünü bozabilmektedir.

Kaliteli bir uyku uyunabilmesi için insanların karanlığa ihtiyacı vardır. Akıllı telefon ekranı yandığı zaman istemsiz bir şekilde uykunuzdan uyanabilirsiniz. Ayrıca mekan aydınlatmasının da uykuya zemin hazırlayabilecek şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Aşırı aydınlık mekanlarda ya da ışıklı mekanlarda uyku kaliteniz bozulabilir.

Rüyada Teknolojik Ürünlerin Uyku Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir? Görmek Hakkında Yorumlar