Rüyadeha
A B C-Ç D E F G H I-İ J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

Atatürk’ün Rüyaları

Atatürk’ün Rüyaları

Atatürk, sabah yatağından endişe içinde kalkmıştır. Bir rüya gördüğünü ve bu rüyanın canını çok sıktığını yakınlarına belirtmiştir. Atatürk rüyayı şu şekilde anlatmıştır, “Yemyeşil bir arazide dolaşıyoruz. Çayır çimen içerisinde birden sel geliyor ve annemi alıp götürüyor.

Bu rüyadan hemen sonra acı haber, kısa bir süre sonra Atatürk’ün yaveri Salih’in yolladığı şifreli telgraf ile geliyor. Atatürk telgrafın şifreli olduğunu duyunca “Annem öldü değil mi” diye sorar.

Salih Bozok’un İntiharını Rüyasında Görmesi

Salih Bozok, Atatürk’ün yaveridir. Atatürk, sağlığında yaveri ile ilgili gördüğü rüyasını Salih Bozok’a da anlatmıştır. Atatürk rüyasını şu şekilde anlatmıştır;

“Büyük bir otel salonunda oturuyoruz. Yanımda da sen varsın. Salonun köşe kısmında bilardo masası görüyorum. Masanın başında ise arkası bize dönük bir kişi duruyor. Tam bu esnada odanın kapısı açılıyor ve içeriye iri yarı 30 kadar adam giriyor. Bu adamlardan biri eline bilardo masasından ıstaka alarak masanın önünde oturan ve teşhis edemediğim zatın omzuna bütün kuvvetiyle vuruyor. Omzuna darbe alan kişi ayağa kalkıyor ve kendini korumak için “Bana neden vuruyorsun” diye haykırıyor. Sen ise bana göz ucu ile ne yapmak gerek diye baktın. Ben ise sana kıpırdama anlamına gelen bir işaret verdim. Bu sırada eli ıstakalı olan adam bize doğru yaklaştı ve tehditkar bir vaziyet aldı. Tam bu arada müdahale etmek istedin ancak yine seni durdurdum. Tam o esnada adama dönerek “Sen kimsin ne istiyorsun” diye sordum. Adam bu soruya cevap vereceğine cebinden bir silah çıkartarak iki kurşun sıktı. Biri bana diğeri ise sana. Adam daha sonra bize “Kalkın dans edelim” emri verdi. İkimiz de kalkıp adamın huzurunda dans ettik.”

Bu rüyadan sonra bilindiği üzere Atatürk’ün ölümü gerçekleşiyor ve Salih Bozok ise tabancasıyla intihar ediyor ve kurtarılıyor.

Atatürk’ün Gördüğü Son Rüya

26 Eylül 1938 tarihinde Atatürk, hastalığı ile ilgili ilk defa hafif bir koma yaşamıştır. Prof. Afet İnan ise olayı şu şekilde anlatmıştır, “O geceyi çok rahatsız geçirdi. İlk yaşadığı koma o gece olmuştu ve ertesi sabahki açıklamasında uzun bir rüya gördüğünü bize anlattı. Atatürk rüyasında, kuyuya düşme sembolünü gördüğünü ve bu durumun ölümün habercisi olduğunu söylemiştir.

Atatürk rüyasında Salih Bozok’un ve kendisinin kuyuya düştüğünü ancak Salih Bozok’un kuyudan kurtulduğunu görmüştür. Salih Bozok’un intihar etmesi ve kurtarılmasını simgeleyen bu rüya aynı zamanda Atatürk’ün de ölümünün habercisi olarak nitelendiriliyor. Gördüğü son rüyadan sonra sürekli ölüm hakkında düşünmeye başlayan ve etrafındaki yakınlarına rüyalarını daha sık anlatmaya başlayan Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi ve saygıyla anıyoruz.

Rüyada Atatürk’ün Rüyaları Görmek Hakkında Yorumlar