Rüyadeha
A B C-Ç D E F G H I-İ J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

Bebekler Rüya Görür mü?

Bebekler Rüya Görür mü?

Aslında bu soruya net bir yanıt verebiliriz; evet, bebekler rüya görürler. Elbette bu alanda da çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar bebeklerin uykularının % 90 gibi yüksek bir bölümünü REM uykusunda geçirdiklerini ortaya koydu. Bebekler yeni doğduklarında 24 saatin 16 saatini uykuda geçirirler. Geceleri daha fazla uyusalar da gün içerisinde de sürekli uykuya dalıp uyanırlar. Yetişkinlerin rüya görme şansı gecede 2 saattir. Ancak bebekler 8 saat boyunca REM uykusunda kalabildiğinde rüya görme şansları daha uzundur.

(İki farklı uyku aşaması var. Bunlar NREM ve REM uykusudur. Rüyaların neredeyse tamamı REM uykusunda görülür.)

Bebekler Rüyasında Güler mi?

Bebeklerin rüyasında gülmesi, gözlerini kapalı konumdayken sağa ve sola hareket ettirmesi, sesler çıkarması, vücudunun çeşitleri yerlerini oynatması mümkündür ve son derece normal bir durumdur. Ailelerin bu durum nedeniyle endişe etmelerine hiç gerek yok. Ağlayabilen ve hatta uyurken çığlık atan bebekler bile bulunuyor. Bu hareketlerin neredeyse tamamı REM uykusu sürecinde yaşanıyor. Ancak bebekler büyüdükçe uykularında yaptıkları bu hareketler de azalır.

(9 yıl önce yapılan bir araştırma bebeklerin rüyalarında da öğrenebildiklerini ortaya koydu!)

Bebeklerin zihin gelişimleri doğumdan sonra da devam eder. Sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için de konforlu bir uyku süreci yaşamaları gerekiyor. Özellikle REM uykusunda oldukları dönemde bebeklerin beynine daha fazla kan akışı olur ve bu da beyin gelişimlerini ciddi düzeyde artırır.

Rüyada Bebekler Rüya Görür mü? Görmek Hakkında Yorumlar