Rüyadeha
A B C-Ç D E F G H I-İ J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

Lüsid Rüya Nedir? Lüsid Rüya Mümkün mü?

Lüsid Rüya Nedir? Lüsid Rüya Mümkün mü?

Lüsid rüya en genel şekliyle rüya gördüğünün farkında olmak ve rüyada olacakları yönlendirebilmektir. Hemen herkesin hayatında bir defa da olsa yaşadığını iddia ettiği lüsid rüya REM uykusunda gerçekleşiyor. Bu rüyayı istem dışı görmek mümkün olabildiği gibi istemli olarak da görmenin mümkün olduğu belirtiliyor. Bu rüya şekli bilinç uyurken bilinçaltının uyanık kaldığı bir rüya türüdür.

Elbette sıra dışı bir durum olduğundan insanlar için ilginç bir deneyim olarak değerlendiriliyor. Çünkü rüyayı görürken bunun rüya olduğunu biliyorsunuz ve isterseniz uyanabiliyor yani gördüğünüz rüyaya son verebiliyorsunuz. Ancak dilerseniz de uyumaya devam ediyor ve rüyanızı istediğiniz gibi yönlendirebiliyorsunuz. Beyniniz tarafından istediğiniz her durum size yaratılıyor ve istediğiniz şekilde rüyanıza olayları insanları dahil edebiliyorsunuz.

Lüsid Rüya Gerçek Hayat Gibi mi?

Genel olarak bu soruya hayır yanıtını verebiliriz. Çünkü lüsid rüyada kuralları tamamen siz belirliyorsunuz. Mermileri çıplak elle tutabilir ya da bir adımda çok yüksek bir dağın tepesine çıkabilirsiniz. Ancak bu rüyanın ne şekilde görüleceği kişiden kişiye de farklılık gösteriyor. Gerçek hayattaki fizik kurallarının rüyada geçerli olduğu bir rüya ortamında kendini bulan kişiler de var.  Sonuç olarak bu rüyanın gerçek hayattaki gibi olup olmayacağına aslında rüyayı gören kişi karar veriyor. Eğer her şeyin gerçek hayattaki gibi olmasını isterse rüya da bu durumda gerçek hayattaki gibi şekilleniyor.

Rüyada Lüsid Rüya Nedir? Lüsid Rüya Mümkün mü? Görmek Hakkında Yorumlar