Rüyadeha
A B C-Ç D E F G H I-İ J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

İslamiyet ve Rüyalar

İslamiyet ve Rüyalar

Rüyalar ile ilgili olarak birçok kişi dinimiz ile alakalı olup olmadığına dair sorular sorar. Özellikle Kur’an-ı Kerim’de Yusuf süresinde aktarılmış olan rüyalar ile ilgili ayrıntılar insanlarda rahmani rüyanın anlamını araştırma eğilimi yarattı. Rüyalar içinde sadık rüya diye tabir edilen rüyalar peygamberlere özel olan rüyalardır. Rüya yorumlaması ise birkaç peygambere sunulmuştur. Bu anlamda herkesin rüya yorumlaması da beklenemez.

İslamiyet ve rüyalar ilişkisinde rahmani rüya olarak tabir edilen ve tamamen kişiye Allah tarafından sunulan özel rüyalar vardır. Fakat her rüya rahmani rüya değildir. Bazı rüyalar şeytani rüya olup bazıları ise nefsani rüyalardır.

Rahmani Rüyalar

Sır içeren ve gaibi bildiren rüyalara rahmani rüyalar denir. Bu rüyalar çok sıklıkla görülmese de varlığı bilinen özel rüyalardır. Belli bir mesajı içeren rüyalarda olabiliyor.

Nefsani Rüyalar

Kişilerin hayatta dair arzu ettikleri, bilinçaltında yer alan ya da geçmişe dönük olarak hatıraları ile harmanlanan rüyalara nefsani rüyalar adı verilir. Bu rüyalar genel olarak kişilerin sıklıkla gördükleri rüyalardır. Psikanaliz için bu rüyalar oldukça önemli olup kişinin rahatsızlığı hakkında da bilgi verebilir. Bilim adamlarında nefsani rüyalar bilinçaltı rüyası olarak bilinir.

Şeytani Rüyalar

Rüyayı gören kişiye üzüntü yaşatan, korku veren ve sıkıntıya sokan rüyalara ise şeytani rüyalar denir. Şeytani rüyaların kimseye anlatılmaması ve rüyanın şerrinden Allah’a sığınılması tavsiye edilir.

Hoşa Giden Rüya Allah’tandır

Buhari’ye göre Allah tarafından sunulan rüyalar hoşa giden rüyalardır. Hoşa giden ve sevinmenize sebep olan rüyaların anlatılması iyidir. Güzel ve hoşa giden bu rüya için Allah’a şükredilmesi gerektiği de söylenir.

Rüya yorumlamada ise herkes giderek yorum yapmasını istemek yanlıştır. Çünkü rüya yorumlama herkes bahşedilen bir durum değildir. Özellikle bu konuda bilgi sahibi olan Salih kişilere anlatılması daha doğrudur.

Kötü rüya yani şeytani rüyalar ise şeytana ait rüyalardır. Bu rüyalar sonrasından Allah sığınmak ve eüzü besmele çekmek gerekliliği peygamberimiz Hz. Muhammed tarafından sahabesinde de tavsiye edilmiştir.

En gerçek olabilecek olan rüya ile ilgili olarak ise seher vakti görülen rüya olduğu Tirmizi ve Darimi’nin Ebu Said’den naklederek rivayet etmesi ile bilinir.

Rüyada İslamiyet ve Rüyalar Görmek Hakkında Yorumlar