Rüyadeha
A B C-Ç D E F G H I-İ J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

Kontrol Edilebilen Rüyalar

Kontrol Edilebilen Rüyalar

İnsanların uyku esnasında gördükleri rüyalar genel olarak en çok ilgi gören ve merak edilen konular arasında yer alıyor. Birçok farklı rüya içeriğinin yanı sıra en çok merak edilen ise rüyanın kontrol edilip edilemediği ile ilgilidir.

Birçok kişinin deneyimlediği ve aslında yaşanabilen durum ise lucid dreaming olarak biliniyor. Kişinin rüyada olduğunun farkına varıp rüyasını kontrol edebilme durumuna verilen bu isim bazı zamanlarda ise rüyanın kontrol edilebilmesi olayının da yaşanmasına sebep olabiliyor.

Yapılan bazı araştırmalar açık rüya görmenin bilinçli şekilde yapılabildiğini söylerken bazı araştırmalar ise bunun psikolojik sıkıntılara neden olabileceğini ortaya koyuyor.

Kontrol Ederek Rüya Görmek Mümkün mü?

Görmek istenen rüya belli kontrollerin yapılması ile görülebilirliği üstüne yapılan araştırmalar bunun mümkün olduğunu gösteriyor. Kişiler rüyalarında görmek istedikleri şeyleri rüyalarında görmesine kontrol edilebilen rüyalar olarak adlandırılabiliyor.

Kişi bazen rüyada olduğunun farkına vararak rüyanın gidişatını kendi istediği gibi değiştirerek rüyayı eline alabiliyor. Bunun yanı sıra bazı telkinlerde bulunarak istediği rüyayı görmeyi başarabiliyor.

Kontrol Edilebilen Rüya Görmek Sağlıklı mı?

Kontrol edilebilen rüya görmek kişilere istedikleri bir dünya yaratmaya ve bu dünya içinde mutlu olmalarını yaşatabiliyor. Özellikle gerçek yaşamda mutlu olmayan kişilerin gerçekleştirdiği kontrollü rüya sonrasında psikolojik rahatsızlıklar yaşanabilir. Sürekli uyuma istediği, yemeden içmeden uzaklaşma, günlük hayatta uyum sağlayamama gibi durumların yaşanmasının yanı sıra şizofreniye kadar uzanan duruma neden olabilir.

Kontrollü Rüya Nasıl Görülür?

Kontrollü rüya görme için görmek istenen rüya şekli için telkinlerde bulunulur. Yatağın yanına konulacak olan resimler, hayal kurma, sessiz ortam, görmek istenen şeyin bir kâğıda çizilerek beyne kazınması ve daha birçok yöntem ile uyku esnasında istenen rüyayı görmek mümkün olabiliyor.

Rüyada Kontrol Edilebilen Rüyalar Görmek Hakkında Yorumlar