Rüyadeha
A B C-Ç D E F G H I-İ J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

Kafeine İhtiyaç Duymadan Uyanık Kalabilme Yöntemleri

Kafeine İhtiyaç Duymadan Uyanık Kalabilme Yöntemleri

Uyumanız gereken saati biraz fazla geçirdiğiniz zaman yapılması gereken zorunlu işler için ayakta kalmanız gerekiyor olabilir. İşyerinizde de enerjiniz düşük olduğu zaman odak noktanız kaybolabilir ve bu noktada sarıldığınız tek şey kafeinli bir içecek olabilir. Kahvenin öne çıktığı kafein içerikli içerikler sandığınız kadar vücut dostu olmayabilir. Bazı ipuçlarını kullanarak kafein almadan da vücudunuzun sağlıklı bir şekilde enerjik kalabilmesini sağlayabilirsiniz.

Kahvaltı

Güne doğru bir şekilde başlamak istiyorsanız mutlaka kahvaltı yapmalısınız. Günün en önemli öğünü olduğunu sürekli olarak duymuşsunuzdur. Araştırmalara göre sabahları bir şeyler yedikten sonra uyanıklık hissi daha çabuk gelmektedir. Hamur işi ürünler, şekerli gıdalar ve sağlıksız atıştırmalıklar vücudunuz için doğru seçenek olmayabilir. Bu tür gıdaları tükettiğiniz zaman kısa süre içerisinde tekrar açlık hissi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sebeple, kahvaltınızda yulaflı ve lif oranı yüksek olan besinler tüketmelisiniz.

Düşük Karbonhidratlı Meyveler

Meyve tüketimi uyanıklık hissiyle birlikte vücudunuzun alması gereken besinleri de size sağlar. Portakal, greyfurt, elma ve ahududu gibi meyveleri tükettiğiniz zaman enerjinizi yüksek seviyelere doğru çıkartmaya başlayabilirsiniz.

Portakal Suyu

Narenciye grubunda yer alan portakal, flavonoid olarak adlandırılan moleküller açısından zengin bir meyvedir. Molekül yaşlanmaya bağlı olarak yavaşlayan bilişsel gelişmeyi de yavaşlatır. Alzheimer gibi hastalıkların başlangıcını da azaltan bu içecekler güne sağlıklı bir şekilde başlayabilmenizi sağlar.

Gün Işığı

Melatonin beyin tarafından salgılanan bir hormondur ve bu hormon uykunuzun düzenlenmesinde etkili bir rol üstlenmektedir. Karanlık bir alandaysanız bu durum sizi daha fazla uykulu hissettirmeye başlayabilir. Güne başlarken gün ışığına ya da benzeri bir aydınlatılmış alanda olmaya özen gösterin. İşyerinizde pencere ve perdelerin de açık olmasına dikkat edin. Mola verdiğiniz zaman dışarıya çıkarak melatonin üretimini artırın. Aydınlatma detayıyla birlikte odanızda uygulayabileceğiniz dekorasyon ve renklerin de psikolojiniz üzerinde etkileri olduğunu unutmayın.

Notlar Almak

Toplantı esnasında bir anda yorgun ve uykulu hissediyorsanız insanların söylediklerini not almayı unutmayın. Bu davranış sayesinde duyularınız ve beyniniz uyarılmaya başlar ve kendinizi daha uyanık hissedebilirsiniz.

Egzersiz

Fiziksel aktiviteler, diyet ve kaliteli bir uyku ile birleştiği zaman yaşam standartlarınızı yükseltir. Sabah uyandığınız zaman yapabileceğiniz ufak egzersiz hareketleri sayesinde güne daha enerjik başlayabilirsiniz. Vücudunuzdaki kan akışının düzenlenmesini sağlayan fiziksel aktiviteler beyninize daha fazla oksijen gönderir. Bu durum zihinsel performansınızı da yükseltir.

Müzik Dinlemek

Müzik dinlediğiniz zaman hareket ve duygu ile ilişkili olan beyin bölgelerindeki aktivasyon artar. Ayrıca vücudunuzda iyi hissedebilmek için salgılanan dopamin seviyeleri de yükselir. Çalışma ortamınız müzik dinlemek için uygun değilse, kulaklık kullanarak müzik dinleyebilirsiniz.

Oyun Oynamak

Gün içerisinde oyun oynamak için çok fazla vaktiniz olmayabilir. Ancak son dönemlerde düşünme ve bulma odaklı olan oyunlardan yararlanarak molalarınızda veya kendinize ayırabileceğiniz birkaç dakikalık anlarda devamlılığı olan oyunları oynayabilirsiniz. Oyun oynamak düşünme kabiliyetinizi yükseltirken aynı zamanda odaklandığınız için dinç kalmanızı sağlayacaktır.

Rüyada Kafeine İhtiyaç Duymadan Uyanık Kalabilme Yöntemleri Görmek Hakkında Yorumlar