Rüyadeha
A B C-Ç D E F G H I-İ J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

Yetersiz Uyku Ne Gibi Sorunlara Yol Açar

Yetersiz Uyku Ne Gibi Sorunlara Yol Açar

Uyku, vücudunuzun dinlenmesini sağlayan ve onu yeni güne hazırlayan bir süreçtir. Ayrıca uyku süreci, insanların hayat kalitesini ve sağlığını etkileyen, hayatta kalabilmeleri için en önemli olan ihtiyaçlar arasındadır. Ortalama bir insan fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığını koruyabilmek için 7 ile 8 saat arası uyumalıdır.

Yapılan araştırmalara göre gece 6 saatten az ya da 9 saatten fazla uyuyan insanların obezite hastalığına yakalanma riskinin de daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Düzensiz uyku göbek bölgesi arasındaki bağlantıya ilişkin yapılan araştırmalar arasındaki bu çalışmada, az uyuyan kişilerin daha fazla sigara içtikleri, daha az fiziksel aktivite yaptıkları ve alkol tükettikleri ortaya çıkmıştır.

Obezite Riski

Geceleri uyuyamayan veya 6 saatten az uyuyan kişilerin iştahlarında artış ve yüksek kalorili yiyecekleri yeme isteği ortaya çıkmaktadır. Daha az uyumaktan kaynaklanan hormonal değişiklikler de meydana çıkar. Ayrıca kalitesiz uykunun uzun vadede obezite sorununa doğru ilerlediği de ortaya çıkmıştır. Bunun sebebi düzenli ve kaliteli uyku uyumayanların iştah durumlarını düzenleyen ghrelin ve leptin seviyelerinin bozulmasıdır.

Diyabet Riski

Hastalık Kontrol Merkezi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, düzensiz ve kalitesiz uyku kişilerde tip II diyabet türü kronik hastalık oluşumu riskini yükseltmektedir. Ayrıca bu tür kişiler insüline karşı da daha az duyarlıdırlar.

Hafıza Kaybı

Yetersiz ve kalitesiz bir gece uykusu sizi unutkan ve zor konsantre olabilen bir kişi yapabilir. Fakat işin bilinmeyen bir diğer tarafı ise yetersiz uykunun uzun vadede kavrama ile ilgili ciddi problemlere yol açtığıdır. Arada sırada uykusuz gece geçiriyor olmanız beyin dokusundaki zararlara yol açabilmektedir. Sağlıklı ve kaliteli bir uyku için vücudunuzu anlayan ve isteklerine cevap verebilen bir yatağa da ihtiyacınız olacaktır.

Kalp Hastalığı

Yetersiz uyuduğunuz zaman vücudunuz daha az kimyasal madde ve hormon üretme eğiliminde olur. Bu durum kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırmaktadır. Avrupa Kalp Bülteni’nin yayınladığı araştırmaya göre gece 6 saatten az uyuyan kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma riski diğerlerine göre %48 daha yüksektir. Diğer yandan ise Harvard Sağlık Yayınları’nın yayınladığı araştırmada yetersiz uyku uyumanın yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı ve kalp yetmezliği gibi sorunlara yol açtığı ortaya çıkmıştır.

Kanser Riski

Amerikan Kanser Derneği’nin yaptığı araştırmaya göre yetersiz uyku kolon ve göğüs kanserine yol açabilmektedir. Günde 6 saatten az uyuyan 1240 kişi üzerinde yapılan araştırmalarda uzun vadede kötü huylu olabilecek bağırsak poliplerinin görülme riski %50 daha yüksek çıkmıştır.

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemini güçlendirebilmek yalnızca aldığınız mineraller ve vitaminler ile ilgili bir durum değildir. Kaliteli uyku da bağışıklık sistemini güçlendirebilmektedir. Uyku ve bağışıklık sistemi arasındaki bağlar bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uyku hormonu olarak da adlandırılan ve beyinde salgılanan melatonin vücuttaki bakteri ve toksinlere karşı savaşabilen bir antioksidandır. Bu sebeple, her bünyede yeteri miktarda melatonin salgılanması gerekmektedir. Gece uykuları sağlık açısından öğle vakti şekerlemelerinden daha değerlidir. Bağışıklık hücreleri uyku esnasında aktif bir şekilde çalışmaktadır.

Rüyada Yetersiz Uyku Ne Gibi Sorunlara Yol Açar Görmek Hakkında Yorumlar