Rüyadeha
A B C-Ç D E F G H I-İ J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

Rüya ve Bilinçaltı

Rüya ve Bilinçaltı

İnsanlar var olduğundan beri hem bilimsel hem de dini açıdan birçok defa görülen yorumlar ile ilgili olarak incelemeler yapılıyor. Bu incelemeler birçok farklı açıdan yapılmaktadır. Rüya ve bilinçaltı içeriğinde ise önemli bir beraberlik vardır. Çünkü görülen rüyaların çoğu bilinçaltı rüya olarak nakledilir. Her ne kadar kişiler bilinçaltında bu olguların var olduğunu bilmese de bu olgular rüyada vücut bulabiliyor.

Rüya ve bilinçaltı ilişkisi açısından yapılan bilimsel çalışmalarda birçok veri kaydedilmiştir. Gün içinde yoğun olarak yer alan düşünceler insan beyninin meşguliyeti ile beraber rüyalarda da canlanmaya başlar. Bunun yanı sıra bazı durumlarda ise kişi bilinçaltına ertelediği düşünceleri rüyasında görebilir. Korkuları, vicdan azabı ya da pişmanlıklar farklı semboller ya da korkular ile beraber canlanarak insanı rahatsız eden rüyalara yer açabilir.

Uyku Esnasında Kaç Rüya Görülür?

Yapılan uyku testleri ve araştırma sonuçlarında elde edilen verilerek bakıldığında uyku esnasında kaç rüya görülür sorusunun yanıtının 4 ya da 5 civarında olabildiğine dair veriler açıklanmıştır.

Herkes rüya görmektedir. Rüya görmüyorum diyen kişiler ise rüyalarını hatırlamayanlardır. Karmaşık rüyalar olarak nitelendirilen ise beynin ya da zihnin aşırı yoğun olduğu durumlarda karşımıza çıkar.

Rüya Analizi Nedir?

Birçok psikolojik hastalığın tedavisinde rüya analizi yapılarak hastalıkların sebebine inilebiliyor. Bilinçaltına atılmış olan bazı olguların sebebinin anlaşılmasında psikiyatrik tedavi uygulamasında rüya analizlerinden yararlanılarak tedavinin aşama kaydetmesi gerçekleştirilebiliyor.

Bilinçaltı uyku sırasında serbest kalarak kontrolümüzden çıkar bu sebep ile psikiyatristler rüyanın yorumlanması ile beraber kişinin yaşamış olduğu travmalar hakkında bilgi sahibi olarak net bir olguya ya da soruna ulaşabilirler. Rüyalar tarafından sunulan evrenin sırları ve daha birçok durum ise rahmani rüya olarak ifade ediliyor.

Rüyada Rüya ve Bilinçaltı Görmek Hakkında Yorumlar