Rüyadeha
A B C-Ç D E F G H I-İ J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

Şeker Tüketimi Uykunuzu Nasıl Etkiler?

Şeker Tüketimi Uykunuzu Nasıl Etkiler?

İyi bir uyku uyuyamadığınız zaman ertesi gün kendinizi son derece halsiz hissedebilirsiniz. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak da sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek olan bu durumu çözebilmek için geceleri kaliteli bir uyku uyumanız gerekmektedir. Ancak kaliteli bir uyku uyuyamıyorsanız ilk etapta bu sorunu çözmeniz lazım. Bu sorunlar genellikle beslenme alışkanlıklarıyla da ilgili olabilmektedir.

Glisemik İndeksi Yüksek Yiyecekler

Glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler kan şekerinizi anlık olarak yükseltir. Yağlı ve yüksek karbonhidrat içerikli olan yiyecekler de bu duruma sebep olabilirler. Şekerli yiyecek tüketiminizi kontrol altında tutmazsanız diyabet tip 2’ye kadar durum ciddileşebilmektedir.

Kan şekeriniz yüksek olduğu zaman vücudunuz böbrekleri normalinden daha fazla kullanmaya başlar ve bu durumu düzeltmeye çalışır. Böbrekler yüksek şekerin atılabilmesi için daha sık çalışır ve gece uykunuzda birden fazla kere tuvalete gitmenize yol açabilir. Bu durum uykunuzun bölünmesine ve kalitesinin düşmesine de sebep olabilir.

Şeker Tüketimi ve Sağlık

Şeker, kanda glikoza çevrilir ve vücudunuza bir anda enerji yüklemesi yapılmış gibi hissettirir. Bu sebeple, gece uykuya dalmanızı ve kendinizi uyku öncesi rahatlamış moda geçirmenizi de engeller.

Aşırı yüksek şeker tüketimi uykudan önce değil, hayatınız boyunca kontrol edilmesi gereken bir sorundur. Vücudunuza ve beyninize negatif etkileri olan bir durumdur. Şeker tüketiminde kontrolsüzlük var ise anksiyete tetiklenmesi, depresyon, insülin direnci gibi problemler de ortaya çıkabilir.

Uykuyu Kaliteli Bir Hale Getirmek için Neler Yapılmalıdır?

Uyku kalitenizi iyileştirmek isterseniz, beslenme alışkanlıklarınıza da göz atmanız gerekiyor. Yüksek glisemik indeksli yiyecekler tüketmek yerine, leptin ve kan şekerinizi düzenleyebilecek olan yiyeceklere yönelmelisiniz. İşlenmemiş olan gıdalar, sebze, meyve ve protein içerikli olan yiyecekler kan şekerinizi korumanıza yardımcı olurken daha rahat bir şekilde uykuya dalmanıza da yardımcı olur.

Rüyada Şeker Tüketimi Uykunuzu Nasıl Etkiler? Görmek Hakkında Yorumlar