Rüyadeha
A B C-Ç D E F G H I-İ J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

Hamilelik Dönemi ve Uyku Problemleri

Hamilelik Dönemi ve Uyku Problemleri

Kadınlar için hamilelik ayrı bir mutluluk, heyecan ve geleceğe farklı açılardan bakabilmedir. Ancak bu heyecanlı 9 aylık kısa süreç bazı dönemlerde ciddi uyku problemlerini de beraberinde getirebilmektedir. Dünya çapında yapılan araştırmalara göre kadınların %78’i hamilelik döneminde uyku problemleri yaşamaktadır. Ayrıca hamilelik döneminde aşırı yorgunluk hissettiğini söyleyen kadınların da uyku kalitesiyle ilgili sıkıntıları olduğu düşünülmektedir.

Hamilelikte Daha Rahat Uyku için İpuçları

Araştırmalardan sonra hamilelik sürecinde, uyku problemi ve kronik yorgunluğun kaynağı değişen hormonlar olduğu söylenmektedir. Problem, horlama ve uyku apnesine kadar farklı etkilere yol açabilecek seviyelere ulaşabilmektedir. Hamileliğin ilk günlerinden itibaren kadınların uyku kalitelerine ekstra özen göstermeleri ve en rahat uyku için gerekli ürünleri alması gerektiği de uzmanlar tarafından söyleniyor.

Hamilelik sürecinde uyku kalitesini düşüren sorunlar arasında reflü, rahatsız bacak sendromu ve gece boyunca birden fazla tuvalet ihtiyacı hissedilmesi gibi sorunlar yer alıyor. Bu sorunlar ile baş edebilmek için sorunun doğru şekilde tespit edilmesi ve uyku planlamasının mutlaka yapılması gerekiyor. Süreç içerisinde ise doktorunuzla görüşmeniz tavsiye ediliyor.

Egzersiz Uyku için Önemli mi?

Doktorunuz size aksini belirtmediği takdirde her gün 30 dakika egzersiz yapmanız da hem daha rahat bir hamilelik süreci geçirmenize hem de daha rahat bir şekilde uykuya dalabilmenize yardımcı oluyor. Özellikle sol tarafınıza dönerek uyumanız ise kan akışınızın fetüse daha düzenli bir şekilde iletilmesini sağlıyor. Gün içerisinde bol sıvı tüketmeli ancak uyku saatiniz yaklaştığı zaman sıvı tüketimini de kesmeniz gerekiyor. Reflünün engellenebilmesi için ise asit ve baharat oranı yüksek olan yiyeceklerden uzak durmalısınız. Reflü için özel olarak üretilen yastıkları da tercih edebilirsiniz.

Uyurken bacaklarınızın arasına yumuşak yastık yerleştirmeniz de bel bölgenizdeki basıncın azalmasını sağlar ve rahat bir uyku uyuyabilmenize yardımcı olur. Gündüz uykularınızın süresini kısaltmanız, uzun süreli gündüz uykularından mümkün olduğunca uzak durmanız gece uyuduğunuz uykunun kalitesine de katkı sağlayacaktır.

Rüyada Hamilelik Dönemi ve Uyku Problemleri Görmek Hakkında Yorumlar