Rüyadeha
A B C-Ç D E F G H I-İ J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

Psikanalitik Kuramda Rüya Yorumlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Psikanalitik Kuramda Rüya Yorumlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz gibi psikanalitik terapide bazı teknikler uygulanıyor ve bu tekniklerden biri de rüya analizidir. Kişinin bilinçaltını açığa çıkarma ve kişinin yaşadığı sorunların temelini bulma amacıyla rüyaları da analiz edilir. Rüyaların analiz edilmesinin nedeni ise kişinin uyku halindeyken savunma mekanizmasının çok daha az çalışmasıdır.

Savunma mekanizması devrede olmadığından kişinin korkuları, ihtiyaçları ya da istekleri rüyalarda ortaya çıkabilir. Hatta Freud rüyanın bilinçaltına giden bir kraliyet yolu olduğunu belirtmiştir. Elbette rüyada kişinin korkuları ya da ihtiyaçları kendini net bir şekilde belli etmez. Rüyada çeşitli semboller ya da olaylar şeklinde korkular, istekler ve ihtiyaçlar kendini gösteriyor.

Rüya Yorumlarında Serbest Çağrışım Tekniği

Rüyalarda görülenler açık ve kapalı olmak üzere iki farklı şekilde değerlendiriliyor. Terapistin önemi işte bu noktada çok daha net bir şekilde ortaya çıkıyor. Terapi uygulayan kişi rüyadaki tüm sembolleri algılayabilmeli ve anlatılan rüyanın kişi için ne anlam ifade ettiğini bulabilmelidir.  Terapistler genellikle kişinin gördüğü rüyadaki bir sembolün kişi için ne ifade ettiğini bulmak amacıyla serbest çağrışım tekniğini uygular.

Serbest çağrışım tekniği sayesinde terapi uygulayan kişi rüyada görülen sembolleri daha doğru şekilde tespit etmeye çalışır. Rüyayı gören kişiye gördüğü bir sembolün neyi çağrıştırdığını sorar. Verilen yanıtlar terapist için önemlidir. Çünkü bu sayede kişinin sorun yaşamasına neden olabilecek bilinçaltındaki düğümlere ulaşmaya çalışır. Sonuç olarak bilim nazarında rüya yorumu çok daha önemlidir.

Rüyada Psikanalitik Kuramda Rüya Yorumlama Nedir? Nasıl Yapılır? Görmek Hakkında Yorumlar