Rüyadeha
A B C-Ç D E F G H I-İ J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

Rüyalarda Görülen İcatlar, Buluşlar ve Keşifler

Rüyalarda Görülen İcatlar, Buluşlar ve Keşifler

Geçmişe baktığınızda bazı keşiflerin ya da icatların rüyada gerçekleştiği gerçeği ile karşılaşırsınız. Bilim insanlarının bir bölümü rüyalarında çok daha hızlı yol kat edebildiklerini dile getiriyor. Buluşlar da bu sayede gerçekleşiyor.

Niels Bohr

İlk modern atom modelini bulan Niels Bohr rüyasında kendini bir yerde dururken gördüğünü dile getiriyor. Burası güneşin kızgın gazlarla dolu olan merkez noktası ve gezegenlerin de ince bir bağla güneşe bağlı olduğunu, güneşin etrafında döndüğünü görüyor. Sonrasında bu gazlardan biri soğuyor ve katı gaz halini alıyor. Rüyanın ardından Niels Bohr atom ile güneş sistemi arasındaki benzerliğe yoğunlaşarak ilk atom modelini buldu.

Friedrich August Kekule

Rüyasında küçük atomların sürekli hareket ettiğini gören Friedrich August Kekule, aynı zamanda kuyruğunu ağzına almış bir yılan ve eğilip bükülen zincirleri görüyor. Bu sayede halka formülünü geliştiriyor. Halka formülü organik kimyada moleküler yapıları açıklıyor.

Elias Howe

Dikiş makinası iğnesi yapmak için çalışmalarını sürdüren Elias Howe rüyasında bir kabileye esir düşüyor ve kabilede öldürülmek üzereyken mızrakların ucunda delik olduğunu fark ediyor. Uyandığında bu tasarımı hemen hayata geçirerek dikiş makinesi iğnesini yapmayı başarıyor.

Otto Loewi

Sempatik ve parasempatik sinir uyarıları üzerine çalışan Otto Loewi bu sinir uyarılarının sinirin girdiği maddeye aktarıldığını rüyasında yaptığı bir çalışmada kanıtladı. Ardından aynı çalışmayı uyandığında yaptı ve bu sayede kanıtı da gördüğü rüyada bulmuş oldu.

Dante

İlahi Komedya eserinin sahibi olan Dante’nin oğlu babası öldükten sonra eserin parçalarını toplamak zorunda kaldı. 13 şarkıyı bulamamıştı. Rüyasında babası ona odasındaki gizli bir dolabı gösterdi. Uyandığında bu gizli dolabın gerçekten olduğunu gören oğlu şarkıları bu dolapta buldu.

G. Tartini

Rüyasında şeytanla savaşan ve ona esir düşen Tartini şeytana kemanını veriyor. Şeytan kemanla o kadar güzel bir beste çalıyor ki, Tartini uyandığında hemen bu besteyi hazırlıyor. Adı da Şeytan Sonatı!

Bu arada müzik dehaları olan Beethoven ve Mozart da bazı besteleri aslında rüyalarında gördüklerini daha önce ifade etmiştir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün! Rüyaların gizemi hala çözülebilmiş değil!

Rüyada Rüyalarda Görülen İcatlar, Buluşlar ve Keşifler Görmek Hakkında Yorumlar