Rüyadeha
A B C-Ç D E F G H I-İ J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

Rüyalarımızı Nasıl Hatırlayabiliyoruz?

Rüyalarımızı Nasıl Hatırlayabiliyoruz?

Rüyaların hatırlanması çoğu insan oldukça zordur. Yapılan araştırmalara göre görülen rüyaların %50’lik kısmının uyandıktan hemen 5 dakika sonra unutulduğu ortaya çıkmıştır. 10 dakika sonra ise rüyaların neredeyse %90’ının unutulduğu söylenmektedir. Eğer rüyanız uyanmanızdan önce bittiyse, bu rüyayı hatırlayamayabilirsiniz. Uzun süreli hafızalar yaratabilmenizi sağlayan beyin süreci, uyku anında pasif durumda olur. Bu sebeple, uyandıktan kısa bir süre sonra gördüğünüz rüyalarınızın büyük bir kısmını unutabilirsiniz.

Hatırlama konusunda önemli bir nörotransmitter olan norepinefrin, uzun süreli hafızalar için elektriksel aktivitelerin görüldüğü bölgede yer alır. Prefrontal korteks gibi bölgelerde rüya anında bu aktiviteler son derece düşük seviyede seyreder. Beyin uyanmaya başladıkça uzun süreli hafıza için gerekli süreçler de aktif olmaya başlar. Böylelikle rüyadan sıçrayarak uyandığınız zaman hatırlama yüzdeniz daha da yüksek olur.

Duygusal ve Mantıksal Rüyalar Arasındaki Farklılıklar

2011 yılında yapılan bir araştırma REM uykusundan uyandıktan sonra prefrontal kortekslerin daha yüksek teta beyin dalgası aktivitesine sahip insanların rüyaları hatırlamasında daha iyi oldukları konusundaki sonuçları ortaya koymuştur. Teta aktivitesi, yavaş bir tempoya daha rahatlamış bir beyin haline işaret etmektedir. Ayrıca yüksek teta aktivitesi uyanıkken hafızanızı güçlendirmeniz ile de doğrudan bağlantılıdır.

Rüyanın duygusal açıdan olan içerikleri ve mantıksal tutarlılıkları da rüyalarınızın ne kadarını hatırladığınız konusunda son derece etkilidir. Yapılan araştırmalar ve testler daha az mantıklı olan rüyaların, içeriği net ve organize bir hikaye çizgisinde ilerleyen rüyalara göre daha zor hatırlandığını ortaya çıkartmıştır. Hatırlanmaya daha uygun olan rüyalar ve kabuslar genellikle parlak olur. Duygusal rüyalar ise beyin ve vücudun canlanmasına yol açar. Bu sebeple, insanları uyandırmaya daha yatkın olan rüyalardır.

Rüyaları Daha İyi Hatırlayabilmek için Neler Yapılabilir?

Belirli teknikleri uygulamanız ise rüyalarınızı daha net hatırlayabilmenize yardımcı olabilir. Uyandıktan sonra dikkatinizi çeken bir şey ise rüyanızı hatırlamanızı engelleyebilir. Bu sebeple, uykuya dalacağınız zaman kendinize sık sık rüyalarınızı hatırlamak istediğinizi söylemeniz gerekir.

Uykunuzdan hemen önce son düşündüğünüz şeyler arasına farklı şeyler koymak yerine, yalnızca rüyalarınızı hatırlamak istediğinizi söylerseniz daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu duruma ek olarak yatağınızın hemen yanına bir defter ve kalem koymanız da işe yarar. Bu defter ve kalemi kullanarak rüyalarınızı not almaya başlayabilirsiniz. Rüyanızda tanımlayabileceğiniz görüntü veya bir his yaşadığınız zaman mutlaka not alın. Bu adımları takip ederek rüyalarınızı geriye sarmaya başlayabilir ve notlarınıza bakarak rüyalarınızı daha iyi şekilde hatırlamaya başlayabilirsiniz.

Rüyada Rüyalarımızı Nasıl Hatırlayabiliyoruz? Görmek Hakkında Yorumlar