Rüyadeha
A B C-Ç D E F G H I-İ J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

Sır Perdesi Aralanıyor! Rüyalar Hakkında Bilmeniz Gereken 17 İlginç Gerçek

Sır Perdesi Aralanıyor! Rüyalar Hakkında Bilmeniz Gereken 17 İlginç Gerçek

Uykunun en genel ve en karakteristik özellikleri arasında bulunan rüyalar ve rüya görme süreçleri hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorsunuz? Sizler için özel olarak hazırladığımız bu ufak rehbere göz atarak rüyalar hakkındaki hakimiyetinizi artırabilirsiniz.

1. Araştırmalara göre çocukluğunda siyah-beyaz televizyon izleyen kişiler sık sık siyah-beyaz rüyalar görebilmektedir.

2. Ortalama olarak bir gece içerisinde 4 ile 6 tane rüya görülür. Fakat görülen bu rüyaların sadece %5 gibi ufak bir kısmını hatırlarsınız.

3. Nadir olarak gelecekte yaşanabilecek olan olaylar daha öncesinde rüyalarda görülebilmektedir.

4. İnsanlar bilinçli rüyalar görerek rüyalarını kontrol edebilmektedir. Ancak bu insanların sayısı son derece azdır. Bu rüyalar “Lucid rüya” olarak da adlandırılmaktadır.

5. Uyku esnasında beyin aktivitelerinde herhangi bir yavaşlama olmamaktadır. Uyku halinde olan kişinin beyni her zamankinden daha aktif bir hale gelir. Uykunun son safhası olarak adlandırılan REM uykusuna geçildiği zaman beyin, uyanıkken olduğundan daha aktif olur. Beyin hareketlilikleri genellikle kabus görüldüğü zaman daha da hızlanır.

6. Uyku sırasında bir şey icat edebilmek ve yeni bir şeyler keşfedebilmek mümkündür. Periyodik tablo ve dikiş makinesi gibi şeyler rüyalar esnasında öngörülmüştür. Ayrıca giyotin ve DNA yapısı da rüyalarda öngörülenler arasında yer almaktadır.

7. Görme engelli kişiler de rüyalar görebilirler. Görme yetisini sonradan kaybeden bireysel görsel öğeler içeren rüyaları görebilirler. Doğuştan görme yetisi kayıp olanlar ise rüyalarında koku, ses ve dokunma gibi duyular hisseder.

8. Korku, endişe ve öfke gibi temalara sahip olan rüyalar mutlu ve pozitif rüyalara göre daha fazla görülür.

9. Kadınlar ve erkekler birbirlerinden farklı içeriklere sahip rüyalar görürler.

10. Dimetiltriptamin (DMT) maddesini kullanmak gün içerisinde rüya görmenize yol açar.

11. Korkunç kabuslar her zaman kötü haberlere işaret etmez.

12. Bilim adamlarına göre memeli hayvanlar, kuşlar, balıklar ve sürüngenler de rüya görmektedir.

13. Rüyada görülen insanlar beynin oyunları arasında değildir. Bu insanlar mutlaka bir yerde karşılaştığınız veya gördüğünüz ancak hatırlamadığınız kişilerdir.

14. Anne karnındaki bebekler de rüya görürler. Ancak rüyaları tek başlarına görebilmeleri için 4 yaşına gelmeleri gerekir.

15. Uyurgezerlik son derece tehlikelidir.

16. Vücudunuzun uyurgezerliği önleyebilmesi için REM uykusu olarak nitelendirilen safhada kasları geçici olarak felç etmesi tehlikelidir.

17. Rüyalarda kişiler en çok kendi evlerini görürler.

Rüyada Sır Perdesi Aralanıyor! Rüyalar Hakkında Bilmeniz Gereken 17 İlginç Gerçek Görmek Hakkında Yorumlar